Biuletyn Informacji Publicznej
Archiwalna wersja BIP - Urząd Miasta i Gminy Margonin

Wyszukiwarka

Odnośniki

Przejdź do: www.margonin.pl

Treść strony

Powszechny Spis Rolny 2020

W terminie od 1 września do 30 listopada 2020 r. na terenie całego kraju odbędzie się Powszechny Spis Rolny PSR 2020. (według stanu na dzień 1 czerwca 2020 r.) Obowiązek realizacji spisów nakłada na państwa członkowskie Unii Europejskiej rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2018/1091 z dnia 18 lipca 2018 r., wynika on również z rekomendacji FAO, zawartych w dokumencie pt. Światowy program spisów rolnych rundy 2020 r. Ww. Rozporządzenie obliguje wszystkie kraje UE do przeprowadzenia spisu rolnego zgodnie z kalendarzem i wymogami dotyczącymi m.in. okresów referencyjnych, zakresu podmiotowego i przedmiotowego badania, jakości danych, formy i terminów przekazania danych. 

Powszechny spis rolny obejmie wszystkie gospodarstwa prowadzące działalność rolniczą, udział w nim jest obowiązkowy. Krajową podstawą prawną realizacji spisu rolnego jest ustawa z dnia 31 lipca 2019 r. o powszechnym spisie rolnym w 2020 r. 

Spis będzie prowadzony w gospodarstwach indywidualnych oraz w  gospodarstwach rolnych osób prawnych i jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej. W przypadku gospodarstw rolnych osób fizycznych (gospodarstwa indywidualne) spisem rolnym zostaną objęte wszystkie gospodarstwa rolne o powierzchni 1 ha użytków rolnych i więcej, a także gospodarstwa o powierzchni poniżej 1 ha użytków rolnych prowadzące działy specjalne produkcji rolnej. Wszystkie podmioty zobowiązane do udziału w spisie rolnym winny udzielić  dokładnych, wyczerpujących i zgodnych z prawdą odpowiedzi na pytania zawarte w formularzu spisowym. 

Podstawową metodą realizacji spisu powszechnego będzie samospis internetowy – każdy rolnik będzie mógł dokonać spisu we własnym domu, za pośrednictwem interaktywnej aplikacji dostępnej na stronie internetowej Głównego Urzędu Statystycznego. Uzupełniającą metodą udziału w spisie będzie wywiad telefoniczny (przeprowadzany przez rachmistrza telefonicznego) oraz wywiad bezpośredni (przeprowadzany przez rachmistrza terenowego, który odwiedzi gospodarstwo rolne pod warunkiem, że pozwoli na to sytuacja epidemiologiczna w kraju). Rolnicy będą mogli również skorzystać z możliwości dokonania spisu (samospis internetowy) w lokalu gminnego biura spisowego.

Na potrzeby spisu  rolnego od użytkowników gospodarstw zbierane będą  informacje dotyczące m in. powierzchni uprawianych roślin ogółem oraz  zasiewów według poszczególnych  gatunków, sprzedaży produktów rolnych wytworzonych w danym gospodarstwie. Spis obejmuje również pogłowie zwierząt gospodarskich, oraz chów i hodowlę ryb. Pytania będą też dotyczyć maszyn i urządzeń, które używane są w gospodarstwie, kwestii zużycia nawozów czy powierzchni budynków gospodarskich. Rolnicy będą proszeni o podane informacji, jaki udział w dochodach gospodarstwa ma działalność rolnicza, działalność pozarolnicza, dochody z pracy najemnej, dochody z emerytur, rent i innych świadczeń. W ramach spisu zbierane będą także informacje o osobach zamieszkujących i pracujących w danym gospodarstwie.

Obowiązek realizacji spisów powszechnych spoczywa na Prezesie Głównego Urzędu Statystycznego, który jest centralnym organem administracji rządowej właściwym w sprawach statystyki. Dane zebrane w ramach spisu rolnego są objęte tajemnicą statystyczną. Dane zebrane w ramach spisu rolnego będą wykorzystywane do opracowań, zestawień i analiz statystycznych oraz do tworzenia i aktualizacji przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego operatów statystycznych.

Wszelkie informacje dotyczące powszechnego spisu rolnego w 2020 roku dostępne są na stronie: rolny.spis.gov.pl

Metryka

  • autor lub odpowiedzialny za treść: Justyna Dziwulska
    data wytworzenia: 2020-09-29
  • opublikował: Krzysztof Maciejewski
    data publikacji: 2020-09-30 08:57

« wstecz

Metryka strony

Ilość odwiedzin obecnej strony: 6299
Ostatnia aktualizacja treści obecnej strony: 2020-11-24 09:08